Napadlo vás někdy, že nazývat cokoliv posvátným je vlastně hloupost?

Většina učitelů a moudrých říká, že svět je ve své podstatě jedním či jednotou. Že je velikým projektem jednoho stvořitele a že vše, co v něm lze nalézt, je tudíž dílem „jeho“.

Proto je buď posvátným úplně všechno, nebo vůbec nic.

Záleží na vás, jak se na to chcete dívat. Jisté je jen jedno. Pokud vypíchnete jednu věc / stav / myšlenku / cokoliv a označíte ji jako posvátnou, oddělujete ji od ostatních. Jako by celý zbytek veškerenstva nebyl stejně posvátný. A to je blbě.

Navrhuji proto slovo „posvátný“ zrušit úplně.

Přestat ho používat. Je to nadbytečné přídavné jméno, které se buď automaticky vztahuje na vše, nebo na nic.

Říkáte si, že to je blbost? Já tvrdím, že to rozhodně blbost není. Předivo, ze které stvořitel tvoří a zatím stále udržuje celou existenci, je jádrem i povrchem všeho stvořeného. Bez ohledu na to, jak se na to naše lidské útlocity dívají. Není tedy nic posvátnějšího na soše Buddhy nebo jiného svatého v chrámu, než na psím lejnu, povalujícím se na ulici. Vše je jedno a sám Buddha si toho byl velice dobře vědom.

To jen my, neosvícení, bereme tohle slovo a lepíme ho na různé objekty a ideje kolem nás. Co tím ale chceme spíše říct, je nějaká vlastnost, kterou v tom předmětu či ideji vidíme. Například ta socha je „povznášející“ nebo „inspirující“ nebo „žehnající“ nebo „léčivá“ nebo… cokoliv.

Říct, že nějaká věc je posvátná, to se prostě nehodí. Je to neslušné vůči celému zbytku veškerenstva. Je to vlastně rouháním se vůči stvořitelově dílu jako takovému.

Na závěr dodám, že je mi ve skutečnosti jedno, jestli to slovo používáte. Jediným záměrem bylo přivést vést k zamyšlení nad tím, jestli opravdu vidíte existenci jako dílo dokonalé a posvátné jako celek, nebo si jako někteří věřící lidé myslíte, že stvořitel udělal systém skvělým, ale ne zase tak moc, aby se mu některé z jeho vlastních komponent nevymkly z rukou a celou tu krásu nezkazily. Aneb dokonalost to celé je, ale ne zas tak dokonalá, aby se tam nenašla nějaká nedokonalost …

Tak co, budeme pochybovat o moudrosti a moci samotného stvořitele?

0 komentářů

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

©2021 FlyingLizard

Rychlý kontakt

Písněte mi na mail :)

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?