Smekám před těmi, kdo stvořili moderní korporátně – bankovně – kapitalistický model. Udělali to opravdu dobře.
Není snadné sestrojit a udržet v chodu tak výkonný a sofistikovaný vysavač, který dokáže z „prostého“ lidu vysát maximum zdrojů a zároveň udržet všeobecné přesvědčení, že stávající systém je vrcholným dílem lidské tvořivosti a je v podstatě tím nejlepším, čeho je v současnosti možno dosáhnout.
Že nevíte, o čem mluvím?
Povím vám, o čem to je. A budu při tom čerpat ze zdrojů nadmíru důvěryhodných, jako je švýcarská Credit Suisse a její výroční zprávy o stavu bohatství na planetě Zemi.
Dle údajů této společnosti je globální hodnota majetku 317 bilionů USD. Což je v „rozbalené“ formě hezké číslo 317 000 000 000 000 $. Potud vše OK.
Největší koncentrace bohatství je podle očekávání v Severní Americe (106,5 bilionů $, neboli třetina celosvětového bohatství) a Evropě (85,4 bilionů $, tedy o něco méně než třetina). Zbytek se dělí mezi zbytek světa, samozřejmě a pochopitelně značně nerovnoměrně. Tato čísla asi nejsou ničím zvlášť překvapujícím.
Co vás ale možná trošičku překvapí je rozdělení z pohledu koncentrace globálního kapitálu mezi skupiny lidí s různými hladinami vlastního majetku. A podle Credit Suisse je to následovně:
Začneme od spodu.
Populace Země čítá někde kolem 5,089 miliard dospělých jedinců, z toho 63,9% (neboli 3,2 miliardy dospělých) má majetek od nuly do 10 tisíc dolarů. Ti všichni dohromady vlastní 1,9% globálního bohatství
Dokážete si to představit?
2/3 globální populace mají na celkovém globálním majetku podíl směšných 1,9% (!!)
Dále je na planetě Zemi asi 1,33 miliardy dospělých, jejichž majetek se pohybuje v rozmezí 10 – 100 tisíc USD. Ti dohromady tvoří 26,6% populace a jejich majetek představuje 13,9% globálního bohatství.
Následuje skupina s majetkem mezi 100 tisíci a 1 milionem dolarů. Těch už tak moc není – necelé půl miliardy (konkrétně 436 milionů lidí na celé zemi). Ti vlastní podíl 39,3% světového bohatství.
Pokud jste aspoň trochu vnímali čísla výše, je vám jasné, že nám chybí pořádný balík peněz. A je to tak.
Dospělých osob s majetkem větším než 1 milion dolarů je na světě jen a pouze 42 milionů a tvoří tedy pouhých 0,8% globální populace. Zábavné na tom je, že ve svých rukou drží celých 44,8% světového majetku.
Trošku lidštěji řečeno, necelé jedno procento populace vlastní téměř polovinu světového majetku.
Poslední dvě hodnoty dohromady nám prozradí, že celých 84,1% světového bohatství je vlastněno skupinkou 9,5% globální dospělé populace.
Co vy na to? Je to OK? Je to znamení toho, že systém je zdravý, funkční a v pořádku?
Snad jen tak pro zajímavost, oněch horních 0,8% nejbohatších obyvatel planety se dále dělí na skupiny:
- s majetkem od 1 do 5 milionů USD: 37 milionů osob
- s majetkem od 5 do 10 milionů USD: 3,3 milionů osob
- s majetkem od 10 do 50 milionů USD: 1,6 milionu osob
- s majetkem nad 50 milionů osob: 150 tisíc lidí.
Z této skupiny žije kolem 120 tisíc osob v USA, s obrovským odstupem je následuje Čína a všechny ostatní země světa jsou téměř bezvýznamné.
Tož dobrý ne?
Není mi vůbec jasné, jak kdokoliv může tento systém, který nejen umožňuje, ale v maximální míře i podporuje další odsávání majetku „zdola“ směrem vzhůru, považovat za vrcholné dílo lidské inteligence a tvořivosti. Není mi jasné ani to, jak někdo může hájit stávající politické zřízení, které trapně a nesprávně nazýváme demokracií. Také proto, že je ve skutečnosti plutokracií, tedy vládou skrytých sil, disponujících téměř neomezeným kapitálem a mocí, založenou zejména na podvodu kolosálního rozsahu.
Že by přeci jen něco z obsahu článku Co když otroctví nikdy neskončilo? bylo pravdou?
Pokud by vás zajímala samotná zpráva Credit Suisse, můžete si ji prostudovat zde: https://www.credit-suisse.com/corporate/en/research/research-institute/global-wealth-report.html
